Machinebouwer Valvan uit Menen (België) heeft machines ontwikkeld voor de sortering van afgedankte, niet herdraagbare textiel.
De ‘Fibersort’ sorteermachines van Valvan kunnen textielfracties op basis van NIR-technologie scheiden op kleur en materiaalsoort. Vervolgens worden de fracties versneden en in ‘Trimclean’ machines met behulp van een metaaldetector en cameratechnologie ontdaan van stoorstoffen zoals knopen, ritsen en labels. De systemen zijn zelflerend om de uitgevoerde processen te optimaliseren. Het verkregen eindproduct kan worden vervezeld, gesponnen en geweven. De Valvan machines zijn getoond op de ITMA textielbeurs in Milaan.
Uit een container pikt een robotarm kledingstukken en om ze een voor een op een lopende band te laten vallen. In een tempo van een stuk per seconde passeren ze twee scanners; één voor de bepaling van het vezeltype en één voor de kleur. Daarna worden ze van de lopende band geblazen om te worden gesorteerd in zes vezeltypes (waaronder wol, katoen en polyester of een combinatie daarvan) met een vijftal hoofdkleuren.
![](https://www.bulkgids.nl/wp-content/uploads/2023/06/Valvan-Trimclean-demo_01-1024x768.jpeg)